יתד השבוע

סיפורה של ג' מייצג את הפן הקיצוני של הנושא. כאשר נולד בנה, אבחנו אצלו "לשון קשורה". הסבירו לה שזה עלול ליצור בעיות באכילה ואולי בעיות באותיות ש' ו-ס'. "עד גיל חצי שנה לא היתה כל בעיה, אך אז הוא החל לרדת במשקל, היה חולה כל הזמן וקיבל אנטיביוטיקה, הוא אכל רק טחון".

ג' מתארת מסע חתחתים בדרך לאיבחון הגורם בעיות. 'הרופאים העלו את החשש לצליאק, אמרו לי לעשות לו ניתוח כפתורים... ועל הדרך 'כדאי להוציא את השקדים'... שלחו אותי למעבדות שינה, בדקו אם יש לו מחלות דם וכו'. כל הפרופסורים ניסו לנחש מה הבעיה ולא הצליחו. בסוף החליטו שלילד יש "בעיות אכילה" והפנו אותנו לדיאטנית, קלינאית תקשורת, מעקב וכו'.

לבסוף, לדבריה, העירה לה אחת האימהות בגן של הבת הגדולה יותר כי יתכן שמקור הבעיה הוא בלשון הקשורה. היא נתנה לה מספר טלפון של רופא השיניים ד"ר פורר מירושלים שמטפל בזה. "החיתוך לקח בדיוק דקה. שבועיים אחרי החיתוך... הילד אכל... פעם ראשונה שהוא הצליח לאכול אוכל שהוא לא טחון... הנשימה שלו השתפרה פלאים! הילד רגוע, משחק, צוחק והכי חשוב – העלה במשקל במהירות... נעלמה הנזלת שהיתה כבר חלק בלתי נפרד ממנו... אני מספרת את הסיפור הזה כדי להעלות את המודעות לנושא".

ג' מספרת כי רופא השיניים שביצע את החיתוך, גילה שגם היא סובלת מהבעיה. "הוא גם אמר לי מבלי לבדוק אותי, משמיעת הדיבור שלי בלבד, שגם לי יש לשון קשורה... אט אט קלטתי שגם לי היו המון בעיות אוזניים כשהייתי קטנה ועברתי ניתוח... ומגיל 3 אני אצל רופאי שיניים ומאוחר יותר אצל אורתודנט".

בהמשך, לאור הסיפור של הבן, החליטה האם שגם בתה הגדולה יותר בת השנתיים, סובלת מהבעיה. "הסתכלתי על הלשון שלה ומתברר שגם היא קשורה! היום כשהיא בת שנתיים היא כמעט לא אוכלת כלום למעט מעדנים, קוטג', מרקים וכו', עד עכשיו חשבתי שזה סוג של פינוק או בעיות אכילה". ג' הביאה את הילדה לביצוע ניתוק, ודיווחה לאחר מכן כי היא ואחיה כבר אוכלים אוכל רגיל.

ד"ר רועי פורר, רופא שיניים ומנתח בחלל הפה שהורים רבים מגיעים אליו עם התינוקות לשם ניתוק הלשון, גורס כי בעיית "הלשון המוגבלת" שכיחה בקרב אחוז נכבד בקרב מהאוכלוסייה, וכי היא גורמת לשורה ארוכה מאוד של מחלות והפרעות. בחלק מהמקרים, כאשר הורים מביאים לד"ר פורר את ילדם הסובל מלשון קשורה, הוא מאבחן כי גם ההורה (או שניהם) לוקה באותה בעיה וגם הוא זקוק לחיתוך.

ד"ר פורר: "לשון תת תפקודית היא כזו שקרום דק או רצפת הפה קדומנית מידי מרתקים את הלשון מטה ומגבילים את תנועתה. במקרים מובהקים – המוכרים לחלק מהרופאים, הקרום קושר את כל הלשון עד הקצה"

להערכתי 20% מהציבור לפחות סובלים מלשון מוגבלת. אנו קבוצת רופאי שיניים ורופאי משפחה מכל העולם, התולים בה רבים מן התחלואים בילדים ואף במבוגרים, החל מבעיות יניקה והפרעות אכילה, הפרעות דיבור, התפתחות עצמות הלסתות והגולגולת, דלקות אוזניים ו'כפתורים', דלקות בדרכי הנשימה ומחלות ריאה, דלקות גרון, פוליפים וניתוחי שקדים, בעיות עיכול, עצירות וטחורים, הפרעות שינה קשות, נחירות ועייפות כרונית ואפילו חשד לקשר למוות בעריסה".

"ניתוק הלשון הקשור (הנקרא "קליפינג") הוא תהליך קצרצר ופשוט, המבוצע ללא צורך בשום הרדמה. בדרך כלל מלווה הלשון הקשורה במצב מקביל של שפה עליונה קשורה, מצב המצריך ניתוק כפול. ברב המכריע של המקרים יש שיפור מידי".

"במרפאתנו ביצענו ניתוק בלמעלה מ- 4,000 תינוקות ובמאות מבוגרים וילדים! ומצאנו שקיים קשר משפחתי ותורשתי מובהק. במשפחת התינוק כמעט תמיד יימצא קרוב מדרגה ראשונה או שנייה ולו אחת מהבעיות הנלוות. השאלונים שההורים ממלאים מסיעים לאתר ולעזור במקרים אלו".

לדברי ד"ר פורר נושא הלשון הוא תחום שלא קיים ברפואה, "הוא נופל בין הכיסאות ולכן רופאים אינם מתמחים בו והמערכת הרפואית אף מתנגדת לו מחוסר הכרות עם המצב ותולדותיו".